אודות - הפורום לחשיבה איזורית

בין הכובד של כתיבה אקדמית עמוסת ז'רגון לבין עיתונות מונחית רייטינג ורודפת סנסציות קיים חלל גדול. השיח הציבורי נעדר כתיבה מעוררת עניין אשר בו זמנית שומרת על ענייניות; כתיבה הנוגעת בנושאים הבוערים בניתוח שקול ונגיש. לכותבים באתר יש דעות והם אינם מסתירים אותן, אך כוחם (או חולשתם) של המאמרים מצויים בנימוקים ובמידע שהם מציעים.

אתר "אפשר לחשוב" הוקם ביולי 2011 על ידי חבורה של חוקרי המזרח התיכון במטרה למלא את החלל שנפער בין המקצוענות המרוחקת, המסוגרת לעיתים במגדל השן האקדמי, לבין הדעתנות השטחית שפשתה בשיח הציבורי הקיים. ביוני 2013 נכנס האתר תחת כנפיו של מרכז מולד להתחדשות הדמוקרטיה בישראל וחצי שנה לאחר מכן נוסד הפורום לחשיבה אזורית.

המרחב שבו צריכה ישראל לפעול איננו מה שהיה אתמול ואף ממשיך להשתנות: המציאות הפוליטית מונעת על ידי כללים המשתנים באופן תדיר; מקומה של הדת מרכזי יותר באזורנו, למשל, אולם בד בבד מתחוללים שינויים גם באופיה של הדת ככלי פוליטי. מערכות היחסים בין המדינות ובין קבוצות בתוכן עוברות טלטלות וכוחות חברתיים חדשים נעים למרכז הבמה. כדי להבין את השינויים הללו ואת משמעותם למצבנו הפוליטי על השיח הישראלי להשתנות. חוקרות וחוקרי הפורום לחשיבה אזורית מציגים מאמרים ביקורתיים וענייניים במטרה לאתגר את החשיבה שלנו על עצמנו וסביבתנו.

הקהילה המזרחנית הישראלית נמנעה, משך שנים רבות, מרתימת הידע והנסיון שנצברו בקרב חוקריה לטובת החברה הישראלית. לכל היותר פעלו חוקרים וחוקרות כיועצים למקבלי החלטות ובשירות גופים ממסדיים. בפועל הייתה משמעות הדבר שהידע המקצועי גויס, בדרך כלל, להשרשתה ולביסוסה של תפיסת עולם שמרנית וממלכתית למדי.

חוקרות וחוקרי הפורום מבקשים לאתגר את המציאות הזו ולהעניק במה לחשיבה מחוץ לקופסא; לספק לציבור הישראלי מידע חבוי וניתוח יוצא דופן; לברר מושגים ותפיסות מושרשות ביחס לישראל וביחס לשכנותיה; ולסייע בבנייתה של תמונת מציאות חלופית שבה ישראל משתלבת במזרח התיכון בכוח החכמה ולא בכוח הזרוע, מול אופק פתוח ולא מאחורי חומה ומגדל.

אנו מזמינים חוקרות וחוקרים, אנשי מקצוע ומעשה ובעלות ידע ועניין לשלוח לנו מאמרים לפרסום. כתובת המערכת: foregthink@gmail.com.