עמיתי הפורום לחשיבה אזורית

אסף דוד
מייסד-שותף ומנהל אקדמי

ד"ר אסף דוד הוא מייסד-שותף של הפורום לחשיבה אזורית, המנהל האקדמי של הפורום ועורך האתר. הוא ראש אשכול "ישראל במזרח התיכון" במכון ון ליר בירושלים ועמית הוראה במחלקה למדע המדינה באוניברסיטה העברית.


ראו רשימת פרסומים בקישור זה.


ליצירת קשר: assaf.david@mail.huji.ac.il


לעמוד האישי
נמרוד הורביץ
מייסד-שותף ויו"ר הוועד המנהל

פרופ' נמרוד הורביץ הוא מייסד-שותף של הפורום לחשיבה אזורית ויו"ר הוועד המנהל של הפורום. הוא מרצה בכיר במחלקה ללימודי המזרח התיכון באוניברסיטת בן גוריון. ראו רשימת פרסומים בקישור זה.


ליצירת קשר: nimrod.hurvitz@gmail.com


לעמוד האישי
דרור זאבי
מייסד-שותף

פרופ' דרור זאבי הוא מייסד-שותף של הפורום לחשיבה אזורית ומרצה בכיר במחלקה להיסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטת בן גוריון. ראו רשימת פרסומים בקישור זה.

ליצירת קשר: drorzeevi@gmail.com


לעמוד האישי
קרן אבו הרשקוביץ
עמיתת מחקר

קרן אבו הרשקוביץ בוחנת שאלות של העברת ידע: מדעי, תרבותי ודתי במזרח התיכון. מחקריה נעים בשני נתיבים עיקריים: נתיב אחד עוסק בתהליך ההתאסלמות של המזרח התיכון, ובמה שהתאסלמות זו וייצוגיה מלמדים על חוויית הפרט, ועל השיח היום־יומי של המתאסלמת, המתאסלם ובני משפחתם.

הנתיב האחר מתמקד בתנועה של ידע מדעי וביחסי הגומלין בין דת, מדע ותרבות. מחקרים אלו מעידים שידע מדעי אינו חתירה אובייקטיבית לאמת וכל שעל האדם לעשות הוא לחשוף אותה, אלא שהתאוריות, ההסברים והפתרונות מושפעים ממערכת מורכבת של ערכים ומצורכי החברה באופן כללי.

קרן מלמדת באוניברסיטה הפתוחה ובאוניברסיטת בן־גוריון.


ליצירת קשר: kabbou@gmail.com


לעמוד האישי
עלי אל־אעור
עמית מחקר
ד"ר עלי אל־אעור הוא מנהל מחלקת התקשורת הישראלית ברשות הפלסטינית. 
תחומי המחקר והכתיבה שלו בפורום הם הסכסוך הישראלי-פלסטיני, ירושלים, ובמיוחד מסגד אל־אקצא ופעילויותיהן של תנועת אסלאמיות בירושלים.

ליצירת קשר: alialawar@yahoo.com

לעמוד האישי
גיורא אלירז
עמית מחקר

ד"ר גיורא אלירז הוא מרצה נלווה בבית הספר ג'קסון ללימודים בינלאומיים שבאוניברסיטת וושינגטון בסיאטל, עמית נלווה במכון טרומן באוניברסיטה העברית בירושלים ועמית מחקר במכון למדיניות נגד טרור במרכז הבינתחומי בהרצליה.

תחומי המחקר והכתיבה שלו בפורום הם דרום-מזרח אסיה, בדגש על המרחב המוסלמי באזור ויחסי הגומלין שלו עם המזרח התיכון.

ליצירת קשר: eliraz-g@bezeqint.net


לעמוד האישי
אלה אפק
עמיתת מחקר
אלה אפק היא עמיתת מחקר בפורום לחשיבה אזורית. היא פרשה לגמלאות ממשרד החוץ לאחר 42 שנות מחקר על המזרח התיכון ושירות דיפלומטי בקאהיר, פריס, אנקרה ובריסל (הנציגות הישראלית באיחוד האירופי).

ליצירת קשר: aphekster@gmail.com
לעמוד האישי
ענבל בן יהודה
עמיתת מחקר
ענבל בן יהודה היא בעלת תואר שני מהחוג להיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה באוניברסיטת תל אביב, פעילה חברתית וחברת הקולקטיב "שיחה מקומית". תחומי העניין והמחקר העיקריים שלה הם המדינות סודאן, אריתריאה ואתיופיה, וכן סוגיות מגוונות בהיסטוריה, בתרבות ובפוליטיקה באפריקה. מתעניינת בפולקלור, בתרבות עכשווית, בקבוצות מיעוט, ביחסי מרכז ופריפריה, בזהות ובלאומיות.
    
ליצירת קשר: inbalbenye@gmail.com 

לעמוד האישי
דנה בן שמעון
עמיתת מחקר

דנה בן שמעון היא עיתונאית ישראלית. במסגרת עיסוקה בעיתונות סיקרה את תחום הפלסטינים ואת הנעשה בשטחים בטלוויזיה וברדיו. היא בעלת תואר ראשון ביחסים בין־לאומיים ובלימודי האסלאם והמזרח התיכון מהאוניברסיטה העברית ותואר שני ביחסים בין־לאומיים. במאמריה בפורום לחשיבה אזורית תנתח את האירועים, את הדינמיקה ואת התהליכים בזירה הפלסטינית, ותעסוק בנושאי ביטחון, פוליטיקה וחברה.


ליצירת קשר: danabensh@gmail.com


לעמוד האישי
עדי בס
רכזת פעילות וחינוך
מגיעה מתחומי ההדרכה והעברת תכנים. 

תלמידה ומורה בנושאי הסכסוך הישראלי-פלסטיני וחינוך לשלום.

ליצירת קשר: foregthink.edu@gmail.com

לעמוד האישי
עידן בריר
עמית מחקר
עידן בריר הוא תלמיד לדוקטורט בבית הספר להיסטוריה של אוניברסיטת תל אביב. נושא המחקר שלו הוא ההיסטוריה החברתית של העיר כרכוכ בשלהי התקופה העות'מאנית. ראו רשימת פרסומים בקישור זה.

תחומי המחקר והכתיבה של עידן בפורום לחשיבה אזורית הם עיראק והמיעוטים הדתיים והאתניים במדינה, וכן המדינה האסלאמית, בדגש על שרטוט הגבולות החדשים, לא בהכרח המדיניים, במזרח התיכון.

ליצירת קשר: idanbarir@gmail.com
לעמוד האישי
אורי גולדברג
עמית מחקר

ד”ר אורי גולדברג הוא חוקר השיעה ואיראן. עבודת הדוקטור שלו בהיסטוריה עסקה בתפקידה של החוויה הדתית ביצירתו של שיח המהפכה השיעית-איראנית וביישומה במהלך המחצית השנייה של המאה ה-20.


כעמית מחקר בפורום לחשיבה אזורית כותב אורי על נקודות הממשק השונות בין דת ופוליטיקה במזרח התיכון. 


ליצירת קשר: origoldberg@gmail.com 


לעמוד האישי
קייטי וקסברגר
עמיתת מחקר

קייטי וקסברגר היא תלמידה לתואר שני באוניברסיטת בן גוריון בנגב, שם היא חוקרת את תחומי הספרות, מדעי הרוח ומדעי החברה באקדמיה הערבית, בייחוד במדינות המפרץ. יש לה תואר ראשון מאוניברסיטת קולומביה, שם גם חקרה את לימודי המזרח התיכון באקדמיה הישראלית.

ליצירת קשר: wachsbe@gmail.com


לעמוד האישי
נועם זיצמן
עמית מחקר
נועם זיצמן מנהל כיום את המחלקה למחקרים אסטרטגיים בחברת Verint. לפני כן שימש כחוקר בכיר במרכז למחקר מדיני במשרד החוץ. הוא בעל תואר שני מאוניברסיטת חיפה, שם נושא המחקר שלו עסק בהשתקפות האישה המצרייה בפרסומות בין השנים 1965-1985. בראשית 2017 פרסם (עם נעמה אביעד) את הספר "פסקול של מהפכות: השירים שליוו את הטלטלות האזוריות, 2010-2015".

תחום המחקר והכתיבה של נועם בפרום לחשיבה אזורית הם תרבות פופלארית ושיח צעירים במזרח התיכון, עם דגש על מצרים ומדינות המפרץ.

ליצירת קשר: Noamzitzman@gmail.com
לעמוד האישי
מרזוק אלחלבי
עמית מחקר

מרזוק אלחלבי הוא עיתונאי וסופר, משורר ומבקר ספרות ותרבות.


תחומי המחקר והכתיבה של מרזוק בפורום לחשיבה אזורית יהיו אסלאם פוליטי ורדיקלי וזהות ותרבות ערבית במזרח התיכון.


ליצירת קשר: marzuqh@gmail.com


לעמוד האישי
אביב טטרסקי
עמית מחקר

אביב טטרסקי הוא חוקר בעמותת "עיר עמים" העוסקת בירושלים בהקשר של הסכסוך הישראלי-פלסטיני. בעבודתו הוא נחשף לאחורי הקלעים של המדיניות הישראלית בירושלים, ולאופן שבו בירתה של המדינה היהודית נאבקת במציאות של היותה דו־לאומית.


חלק ניכר מהתובנות שלו מגיע מהפעילות האקטיביסטית שלו בקבוצת "דהרמה מעורבת חברתית", שבה הוא זוכה להכיר מקרוב קהילות ושותפים פלסטינים, ואת חייהם תחת שלטון צבאי ישראלי.


בכתיבה שלו בפורום יתאר אביב את החיים הפלסטיניים תחת שליטתנו (מה שאנחנו קוראים לו "זכויות אדם") וישאל שאלות על חולשה, על כוח ועל המאבק לחירות.


ליצירת קשר: avivsky@gmail.com


לעמוד האישי
משה טרדימן
עמית מחקר

ד"ר משה טרדימן הוא עמית מחקר בפורום לחשיבה אזורית, מייסד ומנהל המכון לחקר אסלאם ומוסלמים באפריקה ועמית מחקר במרכז עזרי לחקר איראן והמפרץ הפרסי באוניברסיטת חיפה.


תחומי הכתיבה שלו במסגרת הפורום הם: איכות סביבה במדינות ערביות ומוסלמיות, אסלאם ואיכות הסביבה וביטחון סביבתי.


ליצירת קשר: terdmana@zahav.net.il


לעמוד האישי
שאול ינאי
עמית מחקר
ד"ר שאול ינאי הוא מייסד-שותף של אתר "אפשר לחשוב" ומרצה להיסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטאות חיפה ותל אביב. הוא מלמד קורסים על תנועות ג'יהאד אסלאמי, ממשל ופוליטיקה במזרח התיכון המודרני, המהפכה האיראנית, כלכלה וחברה בעידן הנפט במזרח התיכון, התפתחות המונארכיות השבטיות במפרץ הפרסי במאות ה-19 וה-20, וגרילה וטרור במזרח התיכון המודרני.

ליצירת קשר: shaulyanai@gmail.com

לעמוד האישי
שמואל לדרמן
עמית מחקר

ד״ר שמואל לדרמן מלמד במחלקה להיסטוריה, פילוסופיה ומדעי היהדות באוניברסיטה הפתוחה, ובתוכנית הבינלאומית ללימודי שואה באוניברסיטת חיפה. ראו רשימת פרסומים כאן.


ליצירת קשר: shmulikled@gmail.com


לעמוד האישי
אילת לוי
עמיתת מחקר
אילת לוי היא בוגרת תואר שני בלימודי מזרח תיכון ואפריקה באוניברסיטת תל אביב, חוקרת במרכז המחקר של משרד החוץ וחוקרת אורחת בכתבי העת 'איפריקיה' ו'צומת המזרח התיכון' במרכז משה דיין.

עבודת הגמר של התואר השני שלה עסקה במאפייני החברה האזרחית במדינות צפון אפריקה, ועבודת הדוקטורט שלה צפויה לעסוק בזיקות שבין תרבות ופוליטיקה במרוקו.

תחומי המחקר של אילת בפורום לחשיבה אזורית הם מדינות המגרב, ובראשן מרוקו, תוניסיה ואלג'יריה, בדגש על נושאי חברה ותרבות דוגמת מגדר, שפה, צעירים ודפוסי מחאה.

ליצירת קשר: aylet10@gmail.com
לעמוד האישי
עינת לוי
עמיתת מחקר

עינת לוי, יזמית וחוקרת, נמצאת על הקו בין ישראל למרוקו והקימה את "קונקשן למרוקו", המהווה שגרירות אזרחית הפועלת לקידום שיתופי פעולה בין המדינות במגוון תחומים, לרבות משלחות וסיורים לימודיים. תחומי המחקר והכתיבה של עינת בפורום לחשיבה אזורית הם שיתופי פעולה אזרחיים בין ישראל והמזרח התיכון, מרוקו ומה שעומד על סדר היום המרוקאי, יזמות והייטק במזרח התיכון ותרבות במרחב המזרח-תיכוני, לרבות זו המתקיימת בגבולות החברה הישראלית ומחוצה לה. במקביל לפעילותה בפורום עינת היא חוקרת במכון מיתווים למדיניות חוץ אזורית ועמיתה במכון מנדל במסגרת התכנית למנהיגות בתרבות יהודית.

עינת היא בעלת תואר ראשון במזרח תיכון וביחסים בינלאומיים, ותואר שני בתוכנית לחקר סכסוכים, ניהולם ויישובם, מהאוניברסיטה העברית בירושלים. בוגרת קרן אייסף לצמצום פערים בחברה הישראלית.

ליצירת קשר: einat.morocco@gmail.com


לעמוד האישי
צמרת לוי־דפני
עמיתת מחקר
ד"ר צמרת לוי־דפני היא מנהלת הפורום לחוקרי טורקיה במכון ון ליר מ־2016. את עבודת הדוקטור שלה, שעסקה בתרבות החומרית של העילית העותמ'אנית במאה ה־18 בדיארבאקיר, כתבה באוניברסיטת תל אביב. היא הייתה עמיתה במכון לחקר הציוויליזציות האנטוליות (RCAC) באיסטנבול, ולאחר מכן חזרה לארץ ולימדה באוניברסיטאות ובמכללות.

כיום צמרת כותבת, מרצה ויוזמת אירועים ושיתופי פעולה אקדמיים בתחום החברה והתרבות של טורקיה, ובכך מבקשת לתרום זווית אחרת והבנה אחרת של טורקיה במזרח התיכון.

במסגרת הפורום תעסוק לוי־דפני בניתוח התהליכים החברתיים התרבותיים והפוליטיים המתרחשים כיום בטורקיה ובהשוואתם לישראל.

ליצירת קשר TsameretL@vanleer.org.il

לעמוד האישי
יעל מבט
עמיתת מחקר

אני היסטוריונית, ותחום המחקר שלי הוא נצרות באמריקות, דרומית והצפונית, בעיקר מנקודת מבט חברתית ופוליטית. את עבודת הדוקטור שלי כתבתי בבית הספר להיסטוריה באוניברסיטת תל אביב, והיא עסקה במיסיון האדוונטיסטי בקרב אינדיאנים דוברי איימרה ברמה הפרואנית.

תחומי המחקר והכתיבה שלי בפורום לחשיבה אזורית הם נצרות ופונדמנטליזם בדרום אמריקה ובצפונה, ויחסי גזע ומגדר בעידן של בניית חומות הפרדה.

ליצירת קשר: yaelmabat@gmail.com


לעמוד האישי
אלחנן מילר
עמית מחקר
אלחנן מילר הוא חוקר פוליטיקה פלסטינית בקרן ברל כצנלסון ועיתונאי המתמחה בעולם הערבי. הוא בוגר תואר ראשון ושני בלימודי האסלאם והמזרח התיכון מהאוניברסיטה העברית. עבודת התזה שלו עסקה בסוגיות דת ומדינה במצרים ובישראל. ראו רשימת פרסומים כאן.
 
תחומי המחקר של אלחנן בפורום לחשיבה אזורית הם היבטים מדיניים בזירה הפלסטינית ושיח אינטלקטואלי ערבי.
 
ליצירת קשר: elhananmiller@gmail.com 

לעמוד האישי
יוני מנדל
עמית מחקר

ד"ר יוני מנדל הוא מנהל הפרויקט של תחום המזרח התיכון במכון ון-ליר בירושלים, ופוסט דוקטורנט במרכז פרנץ רוזנצווייג לחקר התרבות והספרות היהודית-גרמנית באוניברסיטה העברית בירושלים, שם הוא בוחן את השפעתם של חוקרים יהודים-גרמנים על לימודי הערבית בבתי ספר יהודיים בארץ.


תחומי המחקר והכתיבה של יוני בפורום לחשיבה אזורית הם העולם הערבי והתרבות הערבית בעיניים ישראליות, לרבות אתגרים של לקות ראייה ועיוורון.


ליצירת קשר: Yonim@vanleer.org.il


לעמוד האישי
ענבל נסים-לובטון
עמיתת מחקר
ענבל נסים-לובטון היא בוגרת תואר שני בלימודי מזרח תיכון ואפריקה באוניברסיטת תל-אביב. משנת 2007 היא מרצה במחלקה להיסטוריה, פילוסופיה ומדעי היהדות באוניברסיטה הפתוחה, ועובדת במחלקה להוראה וללמידה אקדמית באוניברסיטה זו.

עבודת הגמר שלה לתואר השני עסקה ביחסים המורכבים בין אבן-סעוד (לימים, מייסד ערב-הסעודית) לבין נציגי השלטון הבריטי באזור, באמצעות בחינה מחודשת של שליחותו של הנציג הבריטי, הארי סנט ג'ון (סינג'ין) פילבי אל אבן-סעוד בתקופת מלחמת העולם הראשונה.

תחומי מחקר של ענבל בפורום לחשיבה אזורית הם תימן המודרנית, יחסי שבטים ושלטון בתימן ונשים ומגדר במזרח-התיכון.

ליצירת קשר: inbalnissim@gmail.com
לעמוד האישי
אמיר פאח'ורי
עמית מחקר
אמיר פאח'ורי הוא עורך דין וסוציולוג פוליטי ותרבותי.

אמיר מנהל את יחידה המחקר בנווה שלום/וואחת אל סלאם, יועץ רעיוני לחברה המשותפת ופעיל פוליטי.

ליצירת קשר: ameer.fakhoury.adv@gmail.com
לעמוד האישי
איריס פרוכטר־רונן
עמיתת מחקר
ד"ר איריס פרוכטר-רונן מלמדת בחוג ללימודים רב תחומיים ובחוג לתרבות הקולנוע באוניברסיטת חיפה. עבודת הדוקטורט שלה עסקה בהתמודדותה של ירדן עם הסוגיה הפלסטינית כחלק מתהליך גיבוש זהותה הלאומית.

כתיבתה בפורום לחשיבה אזורית תתמקד בתרבות פופולרית ובנושאי נשים ומגדר במזרח התיכון.

ליצירת קשר: irisfruro@gmail.com
לעמוד האישי
אלי פרידמן
עמית מחקר

ד"ר אלי פרידמן הוא עמית הוראה בבית הספר לתקשורת באוניברסיטת בר-אילן ומרצה אורח במחלקה ללימודי ישראל באוניברסיטת מרילנד. בנוסף, הוא מכהן כמנהל מרכז ש. דניאל אברהם לדיאלוג אסטרטגי באקדמית נתניה ועמית נלווה במכון הרי ס .טרומן לקידום השלום.

תחום המחקר שלו הוא חקר שיח פוליטי בהקשרים לאומיים ובינלאומיים עם דגש על שינויים טכנולוגיים, דיפלומטיה ציבורית, וחקר סכסוכים ושלום. ספרו הראשון, Israeli Discourse and the West Bank: The Dialectics of Normalization and Estrangement (עם דליה גבריאלי-נורי) פורסם על ידי רוטלדג' ב-2018. הוא פרסם מאמרים במגוון כתבי עת מובילים, כולל Journalism, International Journal of Communication and Discourse & Society.

ליצירת קשר: elie.friedman@mail.huji.ac.il


לעמוד האישי
ערן צדקיהו
עמית מחקר

ערן צדקיהו הוא דוקטורנט במכון למדע המדינה בפריז (Sciences-Po). נושא מחקרו הוא לאומיות-דתית בסכסוך הישראלי פלסטיני במבט השוואתי, תוך כדי התמקדות במרחבים מקודשים.

תחומי המחקר והכתיבה של ערן בפורום לחשיבה אזורית הם פלסטינים, לאומיות דתית במזרח התיכון, הסכסוך הישראלי-פלסטיני ויחסי יהודים וערבים בישראל ובשטחים. בעבר עבד כרכז פרויקטים בארגון הבין-לאומי Search for Common Ground בירושלים וכיועץ בנושא התהליך המדיני למנהיגים דתיים בישראל וברשות הפלסטינית.

כיום עובד ערן כמדריך, מרצה ויועץ עצמאי בתחום הגיאופוליטי. הוא פעיל בחברה האזרחית בירושלים והיה מעורב בהקמתן - והיום חבר בוועד המנהל - של מספר עמותות העוסקות ביחסי יהודים-ערבים בעיר. 

ליצירת קשר: www.erantzidkiyahu.com


לעמוד האישי
אליזבט צורקוב
עמיתת מחקר
מחקרה של אליזבט בפורום לחשיבה אזורית מתרכז בסוריה ובעיראק. אליזבט היא גם עמיתת מחקר במכון למחקר מדיניות חוץ בפילדלפיה, ארצות הברית, ודוקטורנטית במחלקת מדע המדינה של אוניברסיטת פרינסטון. מחקרה של אליזבט מתבסס על רשת ענפה של קשרים ומסעות מחקר במזרח התיכון. לאליזבט ניסיון של עשור בארגוני זכויות אדם בישראל ובמזרח התיכון.

ליצירת קשר: lizrael@gmail.com

לעמוד האישי
יעל רונן
עמיתת מחקר

יעל רונן היא פרופסור למשפט בינלאומי. היא חברת סגל במרכז האקדמי שערי מדע ומשפט, ועמיתת מחקר במרכז מינרבה לזכויות אדם באוניברסיטה העברית בירושלים. ראו רשימת פרסומים כאן.

מחקרה בפורום לחשיבה אזורית יתמקד בקשר שבמשפט הבינלאומי בין שליטה, בעיקר טריטוריאלית, לבין סמכות, מעמד ואחריות.

ליצירת קשר: yael.ronen@mail.huji.ac.il


לעמוד האישי
עאדל שדיד
עאדל שדיד הוא חוקר ואנליסט פלסטיני מחברון. הוא בעל תואר שני בלימודים אזוריים מהאוניברסיטה הפתוחה אל-קודס, עם התמחות במשטר הפוליטי בישראל.

הוא לימד את הסכסוך הערבי-ישראלי באותה באותה אוניברסיטה ובאוניברסיטת חברון. בכתיבתו הוא מנתח את ההתפתחויות במרחב הפנים-פלסטיני ואת היחסים בין הפלסטינים לבין ישראל, ומצייר תרחישים אפשריים לעתיד.

ליצירת קשר: adelshadeed@yahoo.com
לעמוד האישי
ליאורה שיאון
עמיתת מחקר
פרופ' ליאורה שיאון היא סוציולוגית המתמחה במשימות ובניית שלום, מגדר ואתניות. היא עשתה דוקטורט באוניברסיטת אמסטרדם, הייתה עמיתת מחקר במכון אולין ללימודים אסטרטגים באוניברסיטת הרווארד ובמחלקה לסוציולוגיה באוניברסיטת נורתוסטרן ולימדה באוניברסיטת נוטינגהם. כיום היא פרופסור חבר ללימודי עברית וישראל באוניברסיטת קופנהגן. בקרוב יצא לאור ספרה על מעורבות סוכנויות האו"ם בסכסוך הישראלי-פלסטיני, פרי מחקר במימון האקדמיה הבריטית.

תחום המחקר והכתיבה העיקרי של פרופ' שיאון בפורום לחשיבה אזורית הוא האו"ם, צבא ויחסים לא פורמאליים בין יהודים ישראלים ופלסטינים.

ליצירת קשר: liora1234@gmail.com
לעמוד האישי
אלעד בן דוד
אלעד בן דוד משלים בימים אלו את לימודי הדוקטורט במחלקה ללימודי המזרח התיכון באוניברסיטת בר- אילן וחוקר בדסק לחקר רשתות במרכז דיין באוניברסיטת תל אביב. מחקרו עוסק באסלאם המודרני בארצות הברית בדגש על פעילות 'הדעוה' (הפצת האסלאם), בהגותם של דרשנים אמריקנים בולטים. תחומי המחקר והכתיבה של אלעד בפורום לחשיבה איזורית, כוללים סוגיות הקשורות למטיפים, פעילים וארגונים אסלאמיים בארצות הברית ובמערב שנמצאים בחזית ההסברה האסלאמית, במיוחד מאז הפיגוע ב-11 בספטמבר.

בחינת משנתם ופעילותם פותח צוהר שמאפשר לנתח תופעות ומגמות מרכזיות מהתחום התיאולוגי, הפוליטי והחברתי שנוגעים לנושאים אקטואלים רבים, כגון: אסלום, כפל זהויות, שמרנות מול מודרנה, מאבק באסלאמופוביה ויחסי הגומלין בין האסלאם המסורתי לאסלאם המודרני בהקשר של מיעוט מוסלמי במערב. אלעד שואף להעניק מבט מורכב יותר לסוגיות אקטואליות באסלאם המודרני, שיאתגר את התפיסה המקובעת בארץ ויחשוף הקוראים לתובנות חשובות אלו, שלרוב אינן מקבלות חשיפה תקשורתית.

eladbd608@gmail.com

לעמוד האישי
Elad Ben David
Elad Ben David
זאב לוין
עמית הפורום לחשיבה אזורית
ד"ר זאב לוין הוא בוגר החוג ללמודי המזרח התיכון והאסלאם באוניברסיטת תל-אביב. הדוקטורט שלו עוסק בציבור היהודי והשלטון באוזבקיסטן הסובייטית בין מלחמות העולם. מחקר זה פורסם כספר בעברית בהוצאת מכון יד יצחק בן צבי ובאנגלית בהוצאת בריל. כמו כן, בקרוב עתיד לראות אור קובץ שיכלול מאמרים, עדויות ותעודות בעריכתו של ד"ר לוין.
 
בהיותו עמית מחקר ומרכז יחידת חקר למרכז-אסיה יזם ד"ר לוין קבוצת מחקר בנושא תפקידה של רוסיה במזה"ת. במסגרת זו התקיים כנס בין לאומי רב משתתפים. תקצירי ההרצאות של כנס זה פורסמו במסגרת "דפי טרומן".
 
בין תחומי העניין של ד"ר לוין: הרפובליקות והמחוזות המוסלמים בברית בשטחה של ברית-המועצות לשעבר; מקומה ומדיניותה של רוסיה כלפי המזה"ת והעמים המוסלמים; יחסי יהודים-מוסלמים; המדיניות הסובייטית בתקופת סטאלין, הגליית עמים ומערכת הגולאגים בבריה"מ.

לעמוד האישי
עאוני אל-משני
כותב אורח
גבריאל אבן צור
כותב אורח
אביבה שמש
לאביבה השכלה אקדמית רב-תחומית בצד ניסיון מקצועי מגוון בן 25 שנים (תשע מתוכן במהלך המגורים בפריז), בחברות בין-לאומיות ובארגוני חברה אזרחית.

בתחילת דרכה למדה לתואר B.Sc. במדעים מדויקים באוניברסיטת תל אביב; במהלך מגוריה בפריז למדה לתואר שני במינהל עסקים (MBA) בבית הספר Ecole des Ponts et Chaussees Business School; ובשנים האחרונות השלימה תואר שני מחקרי (MA) במחלקה לפוליטיקה וממשל, באוניברסיטת בן גוריון. הלימודים התמקדו בהיבטים פוליטיים, חברתיים ותרבותיים של אפריקה שמתחת לסהרה. המחקר עסק בהשפעה של קואופרטיב אשראי בטנזניה על הפיתוח הכלכלי, האישי והחברתי של חבריו ושל הקהילה שמסביבו. בעתיד מתכוונת לחקור במסגרת לימודי הדוקטורט את נושא המעבר לאנרגיות מתחדשות ברשויות מקומיות.

בשלוש השנים האחרונות חזרה לעסוק באיכות הסביבה, ובמיוחד בשינוי האקלים שפוקד אותנו, ופעלה הן במסגרת עבודתה והן במסגרות אחרות לשינוי מדיניות ולהעלאת מודעות לנושא. בפורום לחשיבה אזורית תתייחס בעיקר לסוגיות אלה.    
 
ליצירת קשר: ecolutions2030@gmail.com

לעמוד האישי
מאג'ד אל־עארורי
כותב אורח
בן-דרור ימיני
כותב אורח
מתי שטיינברג
כותב אורח
גל קרמרסקי
גל קרמרסקי היא תלמידת מחקר במחלקה לאנתרופולוגיה חברתית באוניברסיטת קיימברידג׳. מחקרה עוסק בתהליכי פיתוח ממשלתיים בירושלים המזרחית ובהשפעה שלהם על היחסים ההדדיים שבין המדינה לבין תושבי ירושלים הפלסטינים.   
 
בפורום לחשיבה אזורית גל תעסוק ביחסי יהודים-ערבים בישראל ומחוצה לה; יחסי הגומלין בין החברה, על הקהילות השונות המרכיבות אותה לבין הממסד; אקטיביזם ומחאה; סוגיות הקשורות במגדר, וסוגיות הקשורות בעולם הפיתוח הבינלאומי. כאנתרופולוגית וכאקטיביסטית, נקודת מבטה תתבסס לרוב על ניתוח המציאות כפי שמשקפים אותה אנשים וקהילות שבשולי החברה.
 
עד למעבר לאנגליה לטובת לימודים, התגוררה בירושלים שם עבדה עם עמותות שונות ושילבה בין מחקר לעבודת שטח. מלבד זאת, גל פעילה בחברה האזרחית בירושלים בגופים המקדמים צדק, שוויון, ושלום בעיר.    

לעמוד האישי
סעיד זידאני
כותב אורח
תמיר שורק
כותב אורח
שחר גינדי
כותב אורח
רקפת ארליך רון
כותב אורח
חן ברם
חן ברם הוא אנתרופולוג ואיש חינוך, עם הכשרה נוספת בלימודי ארגון ובחקר הדת ההשוואתי. עמית מחקר במכון טרומן באוניברסיטה העברית, מרצה בכיר בחוג למדעי ההתנהגות במכללה האקדמית הדסה ומלמד גם בחוג לחינוך באוניברסיטה העברית. ערך עבודות שדה בקווקז, בישראל, במרכז אסיה ובקרב מהגרים מאזורים אלה בצפון אמריקה.  עוסק באתניות, הגירה ודת, וכן בחקר של שואה וג'נוסייד בקווקז.

עבד במשך שנים כאנתרופולוג מעורב (engaged anthropologist) מנחה ויועץ עם ארגונים ציבוריים, משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, עמותות וקבוצות עולים שונות.

שימש כמרצה וחוקר אורח באוניברסיטאות שונות בחו"ל  - ובהם -המרכז ללימודים יהודים באוניברסיטת פנסילבניה (U-PENN), אוניברסיטת פלורידה; קולג' מדיסון לענייני ציבור באוניברסיטת מישגן סטייט והמכון לחקר שואה וג'נוסייד באוניברסיטת קלרק].  

בעל נסיון ארוך שנים בהובלת מסעות וטיולים גאוגרפיים – תרבותיים במיוחד ברחבי אסיה ולאורך דרך המשי ובישראל. 

לעמוד האישי
דוד קרצמר
כותב אורח
דאוד כותאב
כותב אורח
דניאל ברודסקי
יניב ג'ונם
דניאל ברודסקי
יניב רונן
ד"ר יניב רונן הוא היסטוריון ואיש איכות הסביבה

עבודת הדוקטור שלו היא ביוגרפיה של מייסד אש"ף, אחמד אל־שוקיירי, מלידתו, צמיחתו כפעיל פוליטי פלסטיני ועד פסגת חייו בהקמת אש"ף, פרישתו מאונס ושקיעתו לתהומות הנשיה.

בעברו שימש יניב כחוקר בכיר במרכז המחקר והמידע של הכנסת שהתמחה בנושאי איכות הסביבה, ובמיוחד במגזרי האנרגיה והתחבורה. במקביל התנדב ב"פורום הירוק" של הכנסת, שפעל להתנהלות סביבתית טובה יותר של הפרלמנט הישראלי, פרויקט שתוצאותיו ניכרות במיזם "כנסת ירוקה".

יניב הקים וניהל את המחלקה לקיימות ולאיכות הסביבה בעיריית גבעתיים, שעשתה מהפך של ממש בהתחייסות העירוני לכל הנושאים הסביבתיים. המחלקה כוללת היום מדורי תכנון סביבתי, חינוך סביבתי, פניות ציבור וקיימו לקהילה.

במסגרת הפורום יניב ישלב בין השכלתו לבין עיסוקו המקצועי ויכתוב על שינויי אקלים במזרח התיכון, תהליךהמדבור, השפעות על החקלאות, עיור וערים ואנרגיות מתחדשות.

לעמוד האישי
טלי זילברשטיין
ד"ר טלי זילברשטיין היא מרצה לקולנוע וחינוך במכון כרם לחינוך הומניסטי יהודי, מכללת דוד ילין, ירושלים.

תחומי התמחותה העיקריים הם קולנוע ישראלי, הוראת קולנוע והוראה באמצעות קולנוע, עבודות גמר מחקריות בחינוך העל-יסודי וחינוך לזכויות אדם באמצעות קולנוע.

בעבר תסריטאית, תחקירנית, מורה ומרצה בין היתר בתיכון הניסויי בירושלים, באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטה הפתוחה.

השתתפה בפיתוח "פרויקט קולנוע וזכויות אדם" של הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל והובילה מסלול להכשרת מורים במסגרת הפרויקט.

בשנת 2013 פרסמה את הספר ככה צריך לעשות חיילים - דמות החייל בתיאטרון ובקולנוע הישראליים בהוצאת רסלינג.

בפורום לחשיבה אזורית תעסוק בעיקר בקולנוע מאפריקה, מהמזרח התיכון ומישראל, וברלבנטיות שלהם לחינוך בדגש על הכשרת מורים.

ליצירת קשר:tali.kerem@gmail.com
לעמוד האישי