מאמרים
קצרים
שחרור התקרית הימית בטהראן (פייסבוק)
15.02.2016

ביקורת חריגה באיראן: די לקרנבל השפלת ארצות הברית

באיראן פורסם מאמר ביקורת חריג על פסטיבל השפלת ארצות הברית בשיח הציבורי בעקבות התקרית הימית במפרץ הפרסי

היומון הרפורמיסטי האיראני "קאנון" פרסם אתמול בבוקר מאמר מערכת חריג ביותר המותח ביקורת על "פסטיבל השפלת ארצות הברית" שנמשך באיראן מאז תקרית המלחים האמריקאים, שנתפסו בחודש שעבר על-ידי משמרות המהפכה במימי המפרץ הפרסי.

אף שהמלחים שוחררו בתוך פחות מ-24 שעות, מאז התקרית ממשיכים שלטונות איראן להפיץ סרטוני וידאו ותמונות משפילות, המתעדות את רגעי ההשתלטות של משמרות המהפכה על הספינות. בתמונות שהתפרסמו בימים האחרונים אף נראה אחד המלחים כשהוא בוכה. במהלך תהלוכות יום המהפכה האסלאמית בשבוע שעבר המחיזו צעירים איראנים את ההשתלטות על כלי השייט האמריקאים.

ד"ר פרידון מג'לסי, חוקר ופרשן לעניינים בין-לאומיים, כתב במאמר המערכת מעורר הסערה ב"קאנון" כי ביטויי ההשפלה הללו רק מזיקים לאיראן ומעצימים את השנאה כלפיה ואת הפחד מפניה. אין להתפלא על בכיו של הצעיר האמריקאי בזמן ההשתלטות, כתב מג'לסי, משום שהמבצע הזכיר לו, כנראה, את סרטוני הוידאו שבהם מתעד דאע"ש את הוצאתם להורג של שבויים מערבים. התעמולה האנטי-איראנית וההשוואה הרווחת במערב בין איראן לבין דאע"ש גרמו לו לחשוב כי גורלו יהיה דומה. החייל האמריקאי קיבל יחס שונה לחלוטין, מדגיש מג'לסי, ותוהה מדוע מופץ התיעוד המזיק המגביר את השנאה והתעמולה נגד איראן.

מאמרו של מג'לסי עורר ביקורת מצד חוגים בימין השמרני באיראן. אמש פרסם האתר "פרדא" מאמר תגובה חריף המאשים את "קאנון" בהשוואתה של איראן לדאע"ש, במקום בדברי שבח למבצע המוצלח של משמרות המהפכה. עתה נותר לראות האם הממסד השמרני באיראן יסתפק בביקורת על היומון הרפורמיסטי או שינקוט צעדים משפטיים, כפי שקרה במקרים דומים בעבר.

מאמרים נוספים