מאמרים
קצרים
ח'אמנהאי עם מפקדי צבא איראן
21.05.2015

הקווים האדומים של המנהיג העליון

המנהיג העליון של איראן מיישר קו לימין, ועמדתו תשמש רוח גבית למבקרי הממשלה ותקשה על מנהלי המו"מ להגיע לפשרה עם המערב בסוגיית "ההיבטים הצבאיים" של תוכנית הגרעין האיראנית

מכשול נוסף בדרך להסכם גרעין בין איראן למערב: בשבוע האחרון התנהל עימות פומבי חריף בין פקידים בממשלת איראן, ובראשם ראש צוות המו"מ הגרעיני, עבאס עראקצ'י, למבקרי הממשלה מהימין השמרני בנוגע לסוגיית הביקורת של פקחי הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית במתקנים צבאיים איראנים החשודים בפעילות גרעינית. זאת לאחר שעראקצ'י רמז כי איראן עשויה להסכים לביקורות במתקנים הללו.

דבריו של עראקצ'י עוררו ביקורת חריפה על הממשלה מצד הימין השמרני, בטענה כי מדובר בהפרה בוטה של ה"קווים האדומים" שהוגדרו על-ידי המנהיג העליון וכי המג'לס (הפרלמנט) לבדו מוסמך לאשר ויתורים מסוג זה. הבוקר הצטרף מנהיג איראן, עלי ח'אמנהאי, למבקרים, והבהיר כי איראן לא תתיר לזרים לבקר במתקניה הצבאיים או להפגש עם מדעי גרעין איראנים ו"לחקור אותם".

עמדת המנהיג העליון, המיישר לימין, תשמש רוח גבית למבקרי הממשלה וצפויה להקשות מאוד על מנהלי המו"מ להגיע לפשרה עם המערב בסוגיית "ההיבטים הצבאיים" של תוכנית הגרעין האיראנית. המו"מ אמור להסתיים עד סוף חודש יוני, וייתכן ששני הצדדים יצליחו לגבש נוסחה שתגבש על הפערים ביניהם, אך ההתפתחות האחרונה מהווה מכשול משמעותי נוסף בדרך להסכם קבע בין המערב לאיראן בסוגיית הגרעין.

מאמרים נוספים