מאמרים
קצרים
06.01.2016

ח'ומייני ג'וניור מבריז ממבחן קבלה

חסן ח'ומייני, נכדו הצעיר, המתון והספורטיבי של מכונן המהפכה האסלאמית, החליט שאין זה מכבודו להתייצב למבחן בהלכה לשם אישור מועמדותו לבחירות למועצת המומחים
אחד המועמדים הבולטים בבחירות ל"מועצת המומחים" הצפויות באיראן ב-26 בפברואר הוא חסן ח'ומייני, נכדו הצעיר, המתון (יחסית) והספורטיבי של מכונן המהפכה האסלאמית. הוא נחשב להבטחה הגדולה של המחנה המתון, תומכי הנשיא רוחאני ומקורביו, לקראת הבחירות.

בגלל מספר המועמדים הגדול לבחירות (למעלה מ-800 מועמדים ומועמדות) החליטה מועצת שומרי החוקה, שאחראית לסינון המועמדים, לקיים הפעם מבחן בקיאות בכתב בהלכה מוסלמית לכל המועמדים החדשים. המבחן נערך אתמול, ומי לא הגיע? ח'ומייני ג'וניור, שהיה עסוק באותה שעה בהוראה.

מועצת שומרי החוקה הבהירה מבעוד מועד שמועמדותו של מי שלא יתייצב למבחן תיפסל. לאחר שהתברר שח'ומייני לא הגיע החלה מלחמת גרסאות בין תומכי שני המחנות: המתונים טענו שהוא בכלל לא קיבל הזמנה, חלק מהרדיקלים האשימו כי הוא חושב שהוא מעל לחוק, ואחרים טענו שח'ומייני הבן החליט בכלל לפרוש מהמירוץ, מה שהוכחש באופן מיידי על-ידי מקורביו.

נראה שהמועמד המיוחס חשב שאין זה מכבודו להתייצב למבחן, ועכשיו נוצרה בעיה. פסילת מועמדותו תעורר משבר פוליטי אמיתי, משום שהמתונים יתקשו לקבל החלטה כזו בנוגע למועמדם המוביל לבחירות. אם מועמדותו תאושר, הרדיקלים יטענו שהייתה כאן מדיניות של איפה ואיפה. איך תיפתר התסבוכת? נמתין להתפתחויות.
מאמרים נוספים