מאמרים
קצרים
כוחות אסאיש בכורדיסטאן
04.09.2015

להתפכח מהרומנטיזציה של ה"דמוקרטיה" הכורדית בעיראק

כורדיסטאן העיראקית, המציגה עצמה כאי של דמוקרטיה במרחב הדיקטטורה הערבי וכמשענתם של המיעוטים העיראקים בכלל ושל היזידים בפרט, מתגלה פעם אחרי פעם כרשות דיקטטורית וברוטלית
בסוף השבוע שעבר עצרו כוחות בטחון הפנים ("אסאיש") של המפלגה הדמוקרטית הכורדיסטאנית, מפלגתו של הנשיא מסעוד בארזאני, שני צעירים יזידים. השניים נצפו מרססים בכפרם כתובות גרפיטי בעד מולדת היזידים ובעד כוחות הגנה כורדים ויזידים שאינם לרוחה של המפלגה השלטת. הם נלקחו לחקירה במתקני האסאיש ותמונות שהגיעו לארגונים יזידים בכורדיסטאן העיראקית מראות כי עברו עינויים קשים בחקירתם.

המעצר הוא המשך לגל מעצרים ואיומים של המשטרה החשאית והרשויות הכורדיות שהחל באביב האחרון. חיידר ששו, מפקד כוחות ההגנה היזידיים, הושם במאסר, ובמקביל נעצרו פעילים יזידים שהניפו את הדגל היזידי, הביעו תמיכה בכוחות ההגנה של קהילתם וביקורת על הממשלה או הנשיא.

כורדיסטאן העיראקית, המציגה עצמה כאי של דמוקרטיה במרחב הדיקטטורה הערבי וכמשענתם של המיעוטים העיראקים בכלל ושל היזידים בפרט, מתגלה פעם אחרי פעם כרשות דיקטטורית וברוטלית. כוחות הבטחון והמודיעין שלה אינם כפופים לאותה חוקה המעניקה לכורדיסטאן חזות דמוקרטית כלפי חוץ, וחופש הביטוי במדינה נרמס תחת שלטונו של בארזאני. פעילות אופוזיציונית נגד המפלגה השלטת עלולה לסכן את חירותו ולעתים אף את חייו של אדם.
 
מאמרים נוספים