מאמרים
קצרים
06.09.2015

משבר ביחסים בין הדרוזים לבין המשטר בסוריה

אף שמוקדם להעריך מה יילד יום, ההתנקשות בשיח' וחיד אל-בלעוס עשויה להיות נקודת מפנה בעמדת הקהילה הדרוזית בסוריה כלפי משטר אסד
ביום שישי התפוצצו שתי מכוניות תופת בעיר סוידאא, בירת הר הדרוזים בדרום סוריה. עשרים ושמונה איש נהרגו, ובהם השיח' וחיד אל-בלעוס. בלעוס עמד בראש מיליציית "אנשי הכבוד" המגנה על הר הדרוזים ומונה כמה אלפי לוחמים. היא נתמכת כספית על ידי דרוזים מישראל ומהגולן.
 
השיח' בלעוס היה המנהיג העצמאי הבולט ביותר של העדה הדרוזית בסוריה; בשונה מההנהגה המסורתית הוא לא מונה על-ידי משטר אסד ונקט עמדה ביקורתית כלפיו. בלעוס התנגד להתגייסותם של בני העדה לצבא סוריה ואף הגן באופן אישי על עריקים דרוזים מהצבא. 27 אלף העריקים והנפקדים הנמצאים בהר הדרוזים הובילו את משטר אסד לאיים כי יסיג את כוחותיו ויפקיר את ההר לכוחות דאע"ש המתקדמים ממזרח.
 
להתנקשות קדמו הפגנות בהר הדרוזים נגד השחיתות והמצב הכלכלי, אשר לוו בדרישה לפיטורי מושל המחוז. בתגובה ניתקו הרשויות את החשמל והאינטרנט למספר שעות. ההתנקשות, שרבים מייחסים אותה למשטר אסד, גרמה פרץ של הפגנות ועימותים אלימים במחוז שבמהלכם נהרגו שישה מאנשי כוחות הבטחון. דיווחים מהמחוז מעידים כי המשטר הסיג חלק ניכר מכוחותיו והותיר בשטח את לוחמי המיליציה הדרוזית "כוחות ההגנה הלאומיים". אלה נאמנים למשטר אסד באופן רשמי, אך בפועל מסרבים לרוב להילחם למענו מחוץ לגבולות המחוז.
 
אף שמוקדם להעריך מה יילד יום, ההתנקשות בשיח' וחיד אל-בלעוס עשויה להיות נקודת מפנה בעמדת הקהילה הדרוזית בסוריה כלפי משטר אסד.
 
מאמרים נוספים