המזרח התיכון ועוד


תגיות
קצרים
הראיון של ארדואן בפייסטיים בעת נסיון ההפיכה (צילום מסך)
16.07.2016

נסיון ההפיכה הכושל בטורקיה: חסימת האינטרנט שוב הוכחה כבומרנג

אף שכרגע אין פרטים על נסיון ההפיכה הכושל של גורמים בצבא טורקיה, טענות על ״הפייסבוק שהציל את ארדואן״ או הפייסבוק כמושיע באופן כללי מחמיצות את הנקודה המרכזית: בסופו של דבר, נסיון לחסימת האינטרנט יפנה נגד החוסמים עצמם

דקות אחרי שנחסמו הגשרים באיסטנבול אמש, ועוד לפני שלמישהו היה ברור מה בדיוק קורה, נחסמו רשתות פייסבוק וטוויטר, אתר יוטיוב וערוצי הממשלה במדינה.

אלא שהחששות שלא ניתן יהיה לדווח או להבין מה קורה הופרכו כמעט מיד. תוך פחות משעה מרגע החסימה אפשר היה לראות בפייסבוק לייב (ותודה לציוץ של שאול אמסטרדמסקי) שידורים חיים של התכנסויות, בעיקר באנקרה ובאיסטנבול; בתחילה של תומכי ההפיכה, שיצאו בדגלים ושירים בבשיקטש ובאזור טקסים, ולאחר מכן של אנשים שנענו לקריאתו של ארדואן בפייסטיים לצאת לרחובות (קריאה דומה נשמעה מהמואזינים משך כל הלילה).

אף שכרגע אין ודאות ביחס לזהות הקושרים ולא ברור עד כמה ההפיכה תוכננה והוצאה לפועל בצורה יעילה, אנו צפויים לשמוע בימים הקרובים טענות על ״הפייסבוק שהציל את ארדואן״ או פייסבוק כמושיע באופן כללי. אולם הנקודה המרכזית היא אחרת, ונסיון ההפיכה הכושל רק ממחיש אותה: בסופו של דבר, חסימת האינטרנט פונה נגד החוסמים.

מאמרים נוספים