מאמרים
ניתוח עומק
לוחמי צבא האסלאם בסוריה
26.08.2016

צבא האסלאם בסוריה: פרופיל וראיון בלעדי עם דובר הארגון

צבא האסלאם הוא אחת המיליציות הגדולות והחשובות ביותר בקרב המורדים האסלאמיסטים בסוריה. מתי הוקם הארגון? היכן הוא שולט וכיצד? מיהם אויביו העיקריים? מה יחסו לאוכלוסיה המקומית? מהי עמדתו ביחס לישראל?
אליזבט צורקוב סוקרת את הנושאים הללו, ומסתמכת בין היתר על ראיון בלעדי שקיימה עם דובר הארגון, אסלאם עלוש

מעל אלף קבוצות מורדים שונות פועלות כיום בסוריה, רובן קבוצות מקומיות אשר מאוגדות בקואליציות גדולות יותר. לצדן קמו בהדרגה מספר קטן של קבוצות מורדים גדולות הפועלות בכל רחבי המדינה באיחוד מלא. כולן אסלאמיסטיות, ונהנות מתמיכה של תורמים פרטיים או של מדינות המפרץ ותורכיה. אחת מהקבוצות הללו, השניה בגודלה, ככל הנראה, לאחראם א-שאם בלבד, היא ג'יש אל-אסלאם (צבא האסלאם). במאמר זה אסקור את הקבוצה החשובה הזו. בסופו מופיע ראיון, הראשון אי פעם בשפה העברית, עם דובר המיליציה, קולונל אסלאם עלוש.

מסדר צבאי גדול של "צבא האסלאם" בפאתי דמשק

 

בשלהי ספטמבר 2013 התאחדו חמישים קבוצות מורדים שונות, החשובה בהן היא "חטיבת האסלאם", והקימו את "צבא האסלאם". מאז התמזגו עמו קבוצות נוספות וכיום הוא מונה אלפי לוחמים (ההערכה המקובלת, 20 אלף לוחם, היא כנראה מוגזמת). אמצעי הלחימה המגוונים והכבדים בידי הקבוצה הופכים אותה לארגון גרילה רציני וחזק. 

מנהיגו הראשון של "צבא האסלאם" היה זהראן עלוש, מפקד "חטיבת האסלאם". עלוש היה אחד מעשרות האסירים האסלאמיסטים ששוחררו מבית הכלא צדאניא על-ידי משטר אסד בחודשיה הראשונים של ההתקוממות הלא-אלימה בשנת 2011. שחרורם נועד להביא להקצנת ההתקוממות בסוריה ולגבות את טענותיו של המשטר, שאז היו עדיין שקריות, כי המחאה נגדו היא ג'יהאדיסטית באופיה. עם שחרור הקים עלוש את "פלוגת האסלאם", שהפכה בהמשך ל"חטיבת האסלאם".

לוחמי "צבא האסלאם" בקרבות בפאתיה הדרומיים של העיר חלב

 

קבוצת "צבא האסלאם" פועלת ברחבי סוריה אך היא דומיננטית במיוחד בפאתיה המזרחיים של דמשק ובייחוד בעיר דומא. באזור זה, המכונה ע'וטה המזרחית, נצורים מאז 2013 כ-400 אלף אזרחים. הם מופגזים באופן בלתי פוסק, לרבות בנשק כימי (באוגוסט 2013 נהרגו 1400 איש מהם בהתקפה של גז סארין), ומאות מהם הומתו ברעב. בזכות עצמתו של צבא האסלאם נבלמה התקדמותו של צבא אסד באזור עד אפריל 2016, אז פרצו קרבות בין קבוצות המורדים שם. משטר אסד ניצל את המהומה וכבש שטחים מתוך המובלעת הנצורה שבהם גידלו האזרחים דגן וירקות.

הפגנת תושבים בפאתיה הנצורים של דמשק בקריאה להפסקת הלחימה בין קבוצות המורדים, מאי 2016

 

האידיאולוגיה של צבא האסלאם היא תערובת של אסלאם סלפי, לאומיות סורית ולפחות בעבר גם מידה ניכרת של כיתתיות סונית, כלומר שנאת עלוים ושיעים. זהראן עלוש קרא בתחילה להקמת מדינה אסלאמית בסוריה אך מאוחר יותר חזר בו מדבריו, הביע תמיכה בשלטון נבחר, התפאר בהגנה שמעניק ארגונו לנוצרים ואף הגדיר את העלוים כקרבנות של משטר אסד.

בדומה לקבוצות אסלאמיסטיות אחרות בסוריה, "צבא האסלאם" מגיע מתוך האוכלוסיה ולכן קשוב לדרישותיה. הפרגמטיות שהוא מגלה בולטת עוד יותר על רקע עוינותו לדאע"ש ואף מאבקו הנחוש בשטח בהתפשטותו של הארגון, שהסתיים בהגבלת שליטתו של דאע"ש לשתי שכונות בדרום דמשק. עריפת ראשיהם של לוחמי דאע"ש שנשבו בקרבות עם צבא האסלאם זיכתה את הארגון בפרסום עולמי

עם זאת, מבקרי צבא האסלאם טוענים כי הארגון כולא, מעלים, מענה ורוצח את מבקריו. בדצמבר 2013, למשל, נחטפו והועלמו ארבעה פעילי זכויות אדם סורים שפעלו בדומא. צבא האסלאם, השולט בעיר, היה החשוד המיידי, אך פעיליו מכחישים כל מעורבות בתקרית זו ואחרות. כך או אחרת, כל קבוצות המורדים הפעילות בפאתיה המזרחיים של דמשק נוהגות באופן דומה: התחרות בין המיליציות קשה ומסוכנת, והשליטה במנהרות ההברחה מבטיחה הכנסות נאות.

צבא האסלאם זוכה להערכה בקרב האוכלוסיה בזכות עמידתו האיתנה נגד דאע"ש ומשטר אסד. נסיון העבר מעיד כי כל אזור שייפול בידי המשטר יוכה קשות; תושבים רבים יוצאו להורג באופן מיידי, ואחרים ייעצרו ויעונו, לעתים עד מוות. מעבר לכך, צבא האסלאם מממן את פעילותם של ארגוני צדקה דוגמת עדאלה ואקראא, אשר מעניקים סיוע ליתומים, נזקקים ובעלי מוגבלויות, ומספקים חינוך לילדים הנצורים. הארגון אף מתיר את קיומן של הפגנות נגדו באזורים שבהם הוא שולט.

חלוקת אלפי סלי מזון בחודש הרמדאן 2016 על-ידי ארגון עדאלה בפאתיה המזרחיים והנצורים של דמשק

 

צבא האסלאם נהנה מתמיכה סעודית, כנראה של המדינה עצמה. עם זאת, המצור מאלץ את הארגון להשיג נשק בדרכים יצירתיות. רוב כלי הנשק שלו הם מתוצרת עצמית, אך לוחמיו נשענים גם על אמצעי לחימה, לרבות כלי רכב משוריינים, שנתפסו שלל בקרבות נגד משטר אסד.

ראיון עם דובר צבא האסלאם

ראיון עם דובר צבא האסלאם, הקולונל אסלאם עלוש

ש: למרות שצבא האסלאם היא קבוצה דתית, חתמתם על הצהרת ריאד אשר מהווה את עקרונות הבסיס של  ועדת המשא ומתן העליונה של האופוזיציה הסורית. ההצהרה הביעה תמיכה בשלטון דמוקרטי שאינו מפלה אזרחים על בסיס דת. האם חלק זה בהצהרה מייצג את עמדת הארגון? 

ת: צבא האסלאם הוא ארגון צבאי סורי אשר נולד מרחם המהפכה שאליה יצא העם הסורי. הארגון נולד כדי לממש את מטרותיה ודרישותיה של המהפכה. הוא מבוסס על עקרונות האסלאם הטהור, המתינות והריחוק מקיצוניות, וקורא להסרת העריצות ולנצחון הנדכאים. משום כך, צבא האסלאם יתמוך בדרך שיבחר העם הסורי להסרת העריצות והדיכוי. 

ש: אחד ממנהיגי צבא האסלאם, מוחמד עלוש, הוא בצוות המשא ומתן של ועדת המשא ומתן העליונה. מה אתה שומע ממנו? האם אתם אופטימיים וסבורים כי באמצעות משא ומתן ניתן יהיה להביא לסיומה של המלחמה בסוריה? 

ת: איננו אופטימיים, והסיבה לכך ברורה. ה"משטר" אינו מעוניין בפתרון פוליטי. זהו ממסד בעל אופי בטחוני ומיליטריסטי, אשר מאמין בפתרונות אשר תואמים את טבעו בלבד. לו היה מאמין בפתרון פוליטי הוא לא היה יוזם את המלחמה העקובה מדם נגד הסורים כדי להישאר בשלטון. אפשר לכפות פתרון, למשל באמצעות עצירת הסיוע הרוסי והאיראני למשטר. אולם עד כה אין לחצים משמעותיים על ה"משטר" מצד הקהילה הבין-לאומית שיאלצו אותו לקבל פתרון כלשהו.

הקולונל אסלאם עלוש

ש: איראן, פטרוניתו של אסד, לא תקבל הסכם שלא ישמר את השפעתה ואת השפעתו של חזבאללה הלבנוני בסוריה. האם צבא האסלאם יסכימו לקבל הסכם שירצה את איראן, למשל כזה המבטיח את העברתם של אמצעי לחימה לחזבאללה מאיראן דרך שטח סוריה? 

ת: הכנופיה אשר מכנה את עצמה "חזבאללה" [מפלגת האל] היא כנופיה המתנגדת לחירות שאליה שואפים עמים, ובכלל זאת העם הסורי. איננו יכולים לצדד במי שנלחם בעקרון שלמענו הקמנו את צבא האסלאם. מזכ"ל חזבאללה הצהיר בגלוי על עוינותו ולכן איננו מוכנים לאפשר את הגעתו של נשק לארגונו. הם ישתמשו בנשק הזה נגד העמים שואפי החירות במוקדם או במאוחר. 

ש: פעילים רבים מאשימים את צבא האסלאם בהתנהגות סמכותנית דומה לזו של משטר אסד. למשל, מעצר ללא משפט ועינויים של מתנגדים. האם יש אמת בדיווחים אלו? 

ת: אני חושש שההגנה שלי לא תזכה לאהדה בקרב הקוראים, משום שהם כמובן מניחים שאגן על כל פעולה, טובה או רעה, שיעשה הארגון שלנו. אך אענה כך: ראשית, אין שחר לטענות. שנית, המצב בע'וטה בעצמו מעיד עד כמה מופרכת ההאשמה ברודנות. מול מוצבים שלנו מתקיימות הפגנות הקוראות להפלתנו, וכוחות צבא האסלאם אף מגיעים כדי לאבטח את המפגינים. אנחנו גם מסקרים את ההפגנות באמצעי התקשורת שלנו.

אנו מכירים בכך שזהו סימן למצב בריא של הצבעה על טעויות וטיפול בהן. זה הדבר שבונה את האמון בין המהפכנים ויוצר לכידות חברתית בין תומכי המהפכה, אזרחים ולוחמים כאחד. כך הוא הדבר גם ביחס למעצר ולעינויים של מתנגדים. בנוגע לנושא ההתנקשויות, הנהגת צבא האסלאם סבלה יותר מכולם מפעולות התנקשות בשנתיים האחרונות. אנו הצהרנו על תמיכתנו המלאה במערכת המשפט המקומית אשר הוקמה באזור כדי לחקור את המקרים הללו ולחשוף את האחראים. 

ש: מהי עמדת צבא האסלאם בנוגע להסכם שלום בין סוריה לבין ישראל? 

ת: הנושא הזה ואחרים שנוגעים למדיניות החוץ של סוריה יוכרעו על-ידי מוסדות המדינה, אשר יקומו כאשר תנצח המהפכה והעם הסורי יבחר את נציגיו בחופשיות. לא אנו נהיה מי שישללו את ההחלטה מהסורים, כפי שעשתה שושלת אל-אסד משך יותר מארבעים שנה.

מאמרים נוספים