מאמרים
קצרים
צבא איראן
13.01.2016

שני צדדים למטבע הכבוד של איראן

כשתמונות של חיילים אמריקאים מושפלים הן פחות או יותר הדבר היחידי שהאיראנים יכולים כרגע להתפאר בו, לא בטוח שמצבם באמת כל כך טוב.

כבוד זה דבר חשוב. ולכן התקשורת מלאה, ובמידה רבה של צדק, בתמונות הממש לא נעימות (אלא אם כן אתה חבר משמרות המהפכה) של חיילים אמריקאים מושפלים עם ידיים על הראש לאחר שנתפסו על-ידי משמרות המהפכה אתמול בלילה במימי המפרץ הפרסי.

באמת לא נעים. אבל יש עוד דברים חשובים חוץ מכבוד.

הרשו לי לשתף אתכם בכמה תמונות, שלא תראו כנראה בשעות הקרובות בתקשורת האיראנית או המערבית: לא תראו תמונות המתעדות את הסרת ליבת כור המים הכבדים באראכ, שחוסמת למעשה את המסלול הפלוטוגני לייצור נשק גרעיני. לא תראו תמונות משגרירויות איראן הסגורות בסעודיה, בבחרין, בסודאן, בסומליה ובג'יבוטי ומשגרירויות ירדן, כווית וקטר בטהראן שנותרו ללא שגרירים, לאחר שאלה זומנו להתייעצויות בבירותיהם, ומעידות על המשבר הדיפלומטי החמור ביותר בין איראן לבין העולם הערבי זה שנים רבות.

לא תראו (לפחות לא בעמודים הראשיים) את הלוויותיהם הנמשכות ללא הפסקה של לוחמי משמרות המהפכה שנהרגים מדי יום במערכה המדשדשת בסוריה למען משטר אסד.

לא תראו את ההתייעצויות הקדחתניות שמקיימים בימים האחרונים בכירי הממשל והמשק באיראן לקראת הגשת התקציב השנתי לאישור המג'לס בשבוע הבא, בניסיון למצוא דרכים להתמודד עם מחיר נפט שהגיע לשפל של יותר מעשור.

אז לפני שמדברים על עוצמה איראנית והצלחה איראנית וניצחון איראני, חשוב לזכור שכבוד זה חשוב. אבל כשתמונות של חיילים אמריקאים מושפלים הן פחות או יותר הדבר היחידי שהאיראנים יכולים כרגע להתפאר בו, לא בטוח שמצבם באמת כל כך טוב.

מאמרים נוספים