מאמרים
קצרים
תושבי דומא הנצורה מגנים את הפיגוע
15.11.2015

תגובות ראשונות בסוריה ובעולם הערבי לפיגועים בפריז

אזרחים סורים וכן עשרות קבוצות מורדים הפועלות בסוריה, החל מהחילוניות וכלה באסלאמיסטיות קיצוניות, גינו את הפיגוע של דאע"ש בפאריז והבהירו כי הוא מנוגד לאסלאם
אמש ערכו תושבי דומא, פרבר גדול של דמשק שנמצא תחת מצור והפצצות של משטר אסד במשך כשלוש שנים, עצרת זיכרון להרוגים בפיגועים בפריז. לצד זאת, עשרות קבוצות מורדים הפועלות בסוריה, החל מהחילוניות (צבא סוריה החופשי והמורדים הכורדים) וכלה באסלאמיסטיות קיצוניות (דוגמת אחראר א-שאם וג'יש אל-אסלאם), גינו את הפיגועים והבהירו כי הם מנוגדים לאסלאם.

ביומיים האחרונים החליפו המוני אזרחים במדינות ערב את תמונת הפרופיל שלהם בפייסבוק והוסיפו לו את דגל צרפת. חלק מהפליטים הסורים באירופה אף השתתפו בעצרות זיכרון לנרצחים בשל תחושה של שותפות גורל – אזרחים סורים חשופים מדי יום לטרור מידי דאע"ש, משטר אסד ולאחרונה גם חיל האוויר הרוסי.

לצד זאת, אזרחים במדינות ערב מביעים תסכול מכך שקורבנות צרפתים זוכים לתשומת לב עולמית נרחבת, בזמן שמדי יום נהרגים בסוריה כמאה אזרחים ואינם זוכים אף לשורה בעיתון. סורים מתומכי משטר אסד מנצלים את הרשתות החברתיות כדי לטעון כי צרפת אחראית לפיגועים בשל התנגדותה למלחמתו של המשטר בטרור, כהגדרתם.

הדיווחים בתקשורת על כך שדרכון סורי נמצא בזירת אחד הפיגועים מעוררים חששות בקרב מתנגדי משטר אסד ותומכיו כאחד. החשש המרכזי הוא מיחס עוין שייתקלו בו באירופה ומהגבלות נוקשות יותר על חציית הגבולות.
מאמרים נוספים