מאמרים
מאמר
מוחמד בן סלמאן (צילום: רויטרס)
13.05.2020

שיטת בן סלמאן: כך הרגה סעודיה ראש שבט מקומי שסירב להתפנות משטחו

לאחרונה סעודיה משנה כיוון ובונה את מדינת המוסדות המודרנית. כחלק מזה, היא מקימה פרויקט עיר-מדינה שאפתני, בשטח הזהה בגודלו לישראל, ושאמור להתבסס על היי-טק ותיירות. אלא שהשבט היושב במקום סירב להתפנות ונציגו הבכיר נהרג בעקבות כך
אחד היסודות שעליהם מושתתת הממלכה הסעודית הוא השבטיות. תהליכי הקמתה של המדינה הסעודית בשליש הראשון של המאה ה־20 היו שונים מתהליכי ההקמה של מדינות אחרות במזרח התיכון, כמו מצרים, עיראק, סוריה, ואפילו ישראל. מדינות אלו התבססו על התאמת מודל המדינה המודרנית המערבית למציאות שהייתה בהן לפניה, ועל אימוץ הלאומיות שאיחדה את חלקי העם. במובנים רבים אימצו מדינות אלו את מודל המדינה של המעצמות הקולוניאליות, בעיקר בריטניה וצרפת. לעומת זאת, הממלכה הסעודית לא חוותה שלטון קולוניאלי זר, ולכן הייתה עצמאית לבחור את מודל המדינה הייחודי שלה. מודל זה התבסס גם על הכלת השבטיות את המדינה ועל התרחקות ככל האפשר ממודל מדינת הלאום.
 
בסרט "לורנס איש ערב" נראית שיחה מרתקת בין מנהיג פדרציית שבטי החויטאת, לבין הקצין הבריטי תומאס אדוארד לורנס. לורנס מנסה לשכנע את מנהיג השבטים לכבוש את עקבה ולשחרר את הערבים מעול הטורקים, והמנהיג עונה לו: "את החויטאת אני מכיר, את שבט בנו סקר אני מכיר, אבל מעודי לא שמעתי על שבט שנקרא ערבי". במובנים רבים ייצגה משפחת אל־סעוד השלטת בסעודיה את מודל המדינה הסעודית, והבריתות עם השבטים המרכיבים את הממלכה נוצרו גם באמצעות נישואים. כך היו הנסיכים והנסיכות גם "המניה" של השבט שלהם בשלטון, קרי באמצעותם שבט המוצא מקבל השפעה על קבלת ההחלטות ועל חלוקת המשאבים הכלכליים.
 
אולם בשנים האחרונות מתרחשים בערב הסעודית תהליכים הפוכים מהאתוס המכונן שלה, והמדינה ומוסדותיה מנסים להכיל את השבטיות מתוך כוונה להקים את מדינת המוסדות המודרנית. במרכז התהליכים האלה עומד יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן. באפריל 2020 הרגו כוחות הביטחון הסעודיים את עבד אל־רחים אל־חויטי משבט החויטאת, בתואנה שפתח באש על השוטרים שהגיעו לפנות אותו מאדמתו לטובת מימוש פרויקט העיר־מדינה החדשה "ניאום".
 
ניאום, שם שהוא שילוב של המילים "חדש" ביוונית עתיקה ((Neo ו"עתיד" בערבית (مستقبل), הוא פרויקט שאפתני לבניית עיר חדשנית על שטח של 26,500 קמ"ר (הזהה כמעט לגודלה של ישראל, לרבות הגדה המערבית). העיר מתוכננת להיבנות בדרומו של מפרץ אילת, באזור מצרי טיראן, בשטחה של ערב הסעודית, ולהתחבר בגשר לחצי האי סיני. כדי לבנות את העיר יש לעקור את שבט החויטאת מהטריטוריה שהוא מחזיק מאות שנים. יתרה מזו, ניאום נועדה להיות המודל החברתי־כלכלי העתידי לממלכה השמרנית כולה. היא עתידה להתבסס על מרכזי היי־טק מתקדמים, על תיירות מערבית ועל בניית מעמד בינוני סעודי לאומי חדש המנותק מעברו השבטי. במילים אחרות, אורח החיים של שבט החויטאת, ובהמשך גם אורחות החיים של שאר השבטים הסעודיים, אמורים לעבור מן העולם. המשטר הסעודי קיבל את הסכמתו של ראש הקונפדרציה השבטית של החויטאת, שיח' עבדאללה אבו תאקה אל־חויטי, לפנות את האדמה תמורת פיצויים נכבדים, אולם רבים מקרב בני השבט כפרו בסמכותו לקבל את ההחלטה בשמם.
 

עבד אל־רחים אל־חויטי

משום כך התנגד אל־חויטי לצווי הפינוי שהוא ורבים מהשבט שלו קיבלו. כמה ימים לפני הריגתו הוא פרסם סרטון בטוויטר, ובו מחה על פינוי שבטו בידי "מדינת הטרור הסעודית" וצפה כי התנגדותו תוביל למותו. למרבה הצער נבואתו התגשמה. הריגתו ומעצר שמונה מבני משפחתו הובילו לגל מחאות רחב ברשתות החברתיות ולהתעניינות של כלי תקשורת ערביים ומערביים בנושא. בריאיון לבי־בי־סי טענה עאליה אל־חויטי, אקטביסטית פוליטית החיה בלונדון ומובילה את המאבק למניעת פינוי שבטה מאדמותיו, כי קיבלה איומים שגורלה יהיה דומה לזה של העיתונאי המנוח ג'מאל חאשוקג'י. בחשבון הטוויטר שלה היא טענה שהעיר ניאום תוקם על "עצמותיו של עבד אל־רחים אל־חויטי ועל אדמתם של 20,000 מבני שבטה שיפונו באלימות".
 
באחת הסצנות המפורסמות בסרט "לורנס איש ערב" נראה ראש שבט החויטאת (בגילומו המבריק של אנתוני קווין) נכנס לבנק העות'מאני לאחר כיבוש עקבה, פורץ את הכספת, אוסף את חבילות שטרי הכסף שהיו בה, זורק אותן לבני שבטו שהמתינו בחצר הבנק וצועק באכזבה: "It is not money just papers". עבור השבט הזה, המפונה בימים אלו מאדמתו לטובת הגשמת חזון העתיד של הממלכה הסעודית, העתיד הוא כבר לא מה שהיה.

מאמרים נוספים