מאמרים

תגיות
קצרים
פליטים כורדים במזרח טורקיה
17.12.2015

המלחמה הגועשת במזרח טורקיה

הערים במזרח טורקיה, ואפילו שכונת סוּר בבירת המחוז, דיארבקיר, נראות עתה כמו אזורי מלחמה. לוחמים כורדים ואזרחים בנו בהן מתרסים וחפרו שוחות, והם ממשיכים להתעמת עם כוחות הביטחון
בדרום מזרח אנטוליה מנהל הצבא הטורקי בשבועות האחרונים מערכה מקיפה נגד מורדים כורדים. הכרזתה של המחתרת הכורדית על שלטון עצמי במחוזות הדרום-מזרחיים, בסמוך לגבול הסורי והעיראקי, הובילה לעימות ישיר עם הממשלה, וההתנקשות במנהיג הכורדי טהיר אלצ'י בסוף החודש שעבר החמירה את המצב והפכה אותו למלחמה של ממש.

לפני מספר שבועות הצהירו ראשי המחתרת שאזורים כורדים מסוימים בטורקיה "שוחררו"; לכוחות הממשלה אין בהם סמכויות, ומעתה יתנהלו תחת ממשל עצמי של תושביהם. משהבינה הממשלה (באיחור מה) שהמצב אכן חמור וששליטתה באותם מחוזות מתערערת, שיגרה לשם כוחות צבא ומשטרה רבים, והללו מבצעים סריקות מבית לבית כדי ללכוד את המורדים. מדי יום נהרגים במזרח המדינה אנשי ביטחון ולוחמים משני הצדדים, ואזרחים רבים נלכדים באש הצולבת. הממשלה הטילה עוצר מתמשך וללא הגבלה על ערים כורדיות רבות, ובתוכן על חלקים בערים דיארבקיר ומרדין, וכן על העיירות ג'יזרֶה, סילופּי ונוסייבין שעל הגבול הסורי. תושבים בדיארבקיר שיצאו להפגנה למחות על העוצר נתקלו באנשי כוחות הביטחון שירו בהם גז מדמיע וסילוני מים, ואף הרגו שניים מהם.

בשבוע שעבר, לקראת הטלת העוצר וההבנה שהצבא הטורקי יתעמת עם אנשי המחתרת בקרבות עירוניים, נסגרו גם בתי הספר ואלפי תושבים ניסו לעזוב את בתיהם ולעבור לאזורים שקטים יותר עד יעבור זעם. על פי דיווחים טורקים ניסו המורדים הכורדים למנוע את העזיבה ההמונית הזאת, ולעצור את הבורחים. בין השאר לקחו את מפתחותיהן של מכוניות על הכביש, ולפחות במקרה אחד ירו באב משפחה שסרב לעצור. על אף זאת רבים עזבו את העיר ברגל בשיירות ארוכות, המזכירות את האירועים בסוריה.

הערים במזרח טורקיה, ואפילו שכונת סוּר בבירת המחוז, דיארבקיר, נראות עתה כמו אזורי מלחמה. לוחמים כורדים ואזרחים בנו בהן מתרסים וחפרו שוחות, והם ממשיכים להתעמת עם כוחות הביטחון. מוקדם יותר היום הודיע הצבא הטורקי שחיסל 24 מחבלים כורדים באזור, אולם גם הכורדים הודיעו על נפגעים בקרב כוחות הביטחון הטורקים.
 
מאמרים נוספים