מאמרים
קצרים
הכורדים בסוריה (Kurdishstruggle, cc-by-2.0)
09.04.2016

צפון סוריה: הכורדים נגד הערבים

הרשויות הכורדיות בצפון סוריה מדכאות באלימות קשה הפגנות של תושבים ערבים מקומיים בתביעה לשוב לכפרים שמהם נמלטו מאימת דאע"ש

בתחילת החודש הפגינו כ-3,000 תושבים ערבים מכפר אל-הול בצפון-מזרח סוריה בדרישה כי ה-PYD, המפלגה הכורדית השלטת בצפון המדינה, תאפשר להם לשוב לבתיהם בכפר. זו הייתה ההפגנה השביעית של תושבי הכפר בעניין זה, אך הפעם היא נענתה באופן אלים במיוחד; הכוחות הכורדים הפעילו בולדוזרים שהשליכו עפר על המפגינים ולאחר מכן פתחו באש חיה והרגו נער בן 15, בלאל א-טלאע, שזכה לכינוי "חלל זכות השיבה" בפי תושבי האזור הערבים.

תושבי הכפר ברחו ממנו כאשר דאע"ש כבשו אותו מידי המורדים הסורים בפברואר 2014. מאז הם חיים בתת-תנאים במחנה אוהלים מספר קילומטרים מהעיירה.

לאחר דיכוי ההפגנה איימו השלטונות הכורדים על תושבי הכפר כי ירסקו כל ניסיון נוסף להפגין. הם עצרו רבים מעקורי הכפר, שאותם האשימו ב"הסתה להפגנות", שרפו עשרה בתים בכפר והחרימו 4,500 דונם מאדמות הכפר.

למרות הדימוי החיובי שהלוחמים הכורדים נהנים ממנו, התנהלותן של הרשויות הכורדיות אינה חריגה. דו"חות של אמנסטי אינטרנשיונל ושל "הרשת הסורית לזכויות אדם" הראו כי הלוחמים הכורדים החריבו כפרים ערבים וגירשו את תושביהם לאחר שכבשו אותם מידי דאע"ש.

מאמרים נוספים