עלמה מרים כץ היא בוגרת תואר שני בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת תל אביב. מחקר התזה שלה עסק בפלסטינים מהגדה העובדים בתל אביב ויפו במצבים משתנים של חוקיות. האתנוגרפיה עקבה אחר יחסי הגומלין המתקיימים בין המימד הכלכלי למימד הביטחוני בחוק ובבירוקרטיה הישראלית דרכם מוסדרת כניסתם והעסקתם בתוך הקו הירוק. היא בחנה את האופן שבו שפות רשמיות אלו נאכפות בפועל והתבוננה בחיי היומיום של העובדים תוך שהיא התחקתה אחר הסכנה המיוחסת להם, כפי שהיא באה לידי ביטוי בשטח; בתוך מרחבי העבודה ומחוצה להם, באינטראקציות עם אזרחים ונציגי מדינה, ברחוב הישראלי, בתחנות משטרה ובתי משפט.  סכנה זו מתוארת במחקרה כמנגנון רווחי, דרכו הופכת המדינה את האוכלוסייה הפלסטינית למשאב שיש לנצל עד תומו, אשר מצדיקה הכפפה לתנאי חיים בלתי אפשריים, המצמצמים את הנוכחות הפלסטינית למינימום הרווחי ביותר. עלמה היא גם עורכת ספרות, מתרגמת ומשוררת.

 

תחומי המחקר והכתיבה שלה בפורום לחשיבה אזורית עוסקים בעובדים פלסטינים מהגדה המערבית ורצועת עזה המועסקים על ידי אזרחים ישראלים ובאופן שבו המדינה מסדירה את יחסי ההעסקה הללו. המאמרים יתמקדו בייצוג שהעובדים מקבלים בתקשורת ובמדיה העברית, בחוק ובבירוקרטיה הישראלית, זירות בהן השפה מופצת ומשוכפלת באופן הנרחב ביותר. הם יתמודדו עם שאלות על ישראל כפרויקט פוליטי וטריטוריאלי ועל הגבולות הנזילים שהיא מייצרת בין הפנים לחוץ, בין החוקי ללא חוקי ובין המסוכן ללגיטימי.

הכירו את המומחית: עלמה כץ

במסגרת המחקר שלי ניסיתי להבין את היחס הדואלי של המדינה ושל החברה בישראל כלפי פלסטינים המוגדרים כאוכלוסייה מסוכנת, בעוד שהם מועסקים בעבודות הכוללות שימוש בכלים כבדים ומסוכנים. מאמריי בפורום לחשיבה אזורית יעסקו במדיניות הפורמלית והבלתי־פורמלית שישראל מסדירה דרכה את הכניסה של פלסטינים מהגדה המערבית ומעזה אל תוך הקו הירוק כדי לעבוד

עלמה כץ
19/05/2022