מאמרים
קצרים
30.04.2016

התחזקות נוספת של המחנה הפרגמטי באיראן

הסבב השני של הבחירות למג'לס האיראני, שהתקיים אתמול, הסתיים בהתחזקות נוספת של המחנה הפרגמטי במדינה ובשיא חדש במספר הנשים המכהנות בבית הנבחרים. המבחן הראשון: האם יו"ר המג'לס הבא ישתייך למחנה השמרני המתון או שהפרגמטים ינסו את כוחם במועמד מתון אף יותר

אתמול, ה-29 באפריל, התקיים הסיבוב השני והמכריע בבחירות לפרלמנט האיראני (המג'לס). בסיבוב זה הוכרעה תוצאת הבחירות ביחס ל-68 המושבים ה"צפים" מהסיבוב הראשון, דהיינו כאלה שבהם אף אחד מהמועמדים לא זכה ברבע מהקולות לפחות.

בסיבוב הראשון זכו המועמדים המזוהים עם ממשלת רוחאני (המכונים "מתונים" או "רפורמיסטים", אף שתיאור מוצלח יותר של המחנות הנצים באיראן יהיה פרגמטים ומהפכנים) בהישגים נאים, בעיקר בטהראן. עם זאת, הם לא הצליחו לבסס רוב מוחלט במג'לס בן 290 המושבים.

מאחר שמדובר בבחירות אישיות, ומכיוון שהאוריינטציה הפוליטית של רבים מהמועמדים שנבחרו היא מעורפלת (לא מעט מהם הוצגו על ידי שני המחנות בדיעבד כאנשים "שלהם"), קשה היה לקבוע באופן ברור את הרכבו של המג'לס לאחר הסיבוב הראשון. עם זאת, התמונה המצטיירת היא שבין 80 ל-90 חברי מג'לס שנבחרו בסיבוב הראשון משתייכים לזרם הפרגמטי/מתון ובין 70 ל-80 חברי מג'לס משתייכים למתנגדי הממשלה מהימין השמרני. בין 50 ל-60 חברי מג'לס מזוהים כ"עצמאים" ועוד חמישה נציגים משוריינים למיעוטים הדתיים. לסבב השני, אם כן, יש חשיבות רבה למדי ביחס להרכבו הסופי של הפרלמנט האיראני.

מתוצאות הבחירות לסבב השני, שהתפרסמו הבוקר, עולה כי תומכי הנשיא (הזרם הפרגמטי/מתון) זכו בכ-30 מושבים נוספים והשמרנים ב-15-20 מושבים. המשמעות היא כי תומכי הנשיא מחזיקים בכ-120-130 מושבים מתוך 290 במג'לס החדש; הישג מרשים, אך לא רוב מוחלט. השמרנים מחזיקים בקרוב ל-90 מושבים ויתר המושבים (למעט 5 נציגים של המיעוטים הדתיים) יאויישו על-ידי מועמדים עצמאיים. לצד זאת נרשם שיא במספר הנשים המכהנות במג'לס מאז המהפכה: בסיבוב השני נבחרו שלוש נשים נוספות, ומספר הנשים במג'לס הנכנס טיפס ל-17 או 18 (השיא הקודם עמד על 14 נשים, ובמג'לס היוצא כיהנו 9 נשים).

המבחן המשמעותי הראשון הצפוי לאחר כינוס המושב הראשון של המג'לס החדש בסוף חודש מאי יהיה הבחירות לראשות המג'לס. שני המועמדים הבולטים נכון לרגע זה הם לאריג'אני ועארף. יו"ר המג'לס הנוכחי, עלי לאריג'אני, סירב בבחירות האחרונות לתמוך בימין האידיאולוגי וחבר, למעשה, לתומכי הנשיא רוחאני. לפיכך הנשיא מחוייב לו במידה מסויימת, ואף זקוק לו ולאנשיו כדי למשוך את המג'לס לצדו. הצורך בקואליציה, ולו רופפת, בין תומכי הנשיא במחנה הפרגמטי לבין עצמאים/שמרנים מתונים שנבחרו מטעם רשימות הימין מחזק, אם כן, את סיכוייו של לאריג'אני להישאר בתפקידו כיו"ר המג'לס.

עם זאת, יש לצפות שהגרעין הקשה של המחנה המתון ינסה בכל זאת להביא לבחירתו של מוחמד-רזא עארף לתפקיד יו"ר המג'לס. עארף, סגנו לשעבר של הנשיא הרפורמיסטי ח'אתמי, רפורמיסט מתון וראש רשימת תומכי הנשיא בטהראן שזכתה בהצלחה מסחררת בסיבוב הראשון של הבחירות, נחשב סמן שמאלי במג'לס החדש. אם הוא ייבחר כיו"ר המג'לס יהפוך הפרלמנט למתון ביותר מאז המג'לס הרפורמיסטי שכיהן בין השנים 2004-2000. כך או אחרת, סביר להניח כי רוחאני לא ירצה להסתכן בתמיכה בעארף ובעימות חריף עם האגף המתון במחנה השמרני ועם לאריג'אני, המקורב גם למנהיג העליון.

מאמרים נוספים