מאמרים
קצרים
אל-אקצא בסכנה?
17.09.2015

ראשיתה של אינתיפאדת "אל-אקצא לא יחולק"?

המגבלות החדשות על כניסת מוסלמים להר הבית, לצד ההקלות על עליית יהודים לרחבה המקודשת, מאששות בעיני הפלסטינים את קיומה של מזימה נגד האתר המקודש, למרות הכחשותיה של ישראל
#لن_يقسم / #will_not_be_divided,#المسجد_الأقصى. התגיות (האשטאג) הללו, שמשמעותן "אל-אקצא לא תחולק", שוטפות בשעות האחרונות את הרשת החברתית הפלסטינית בירושלים ומחוצה לה. הפלסטינים מגיבים למה שהם תופסים כמזימה ישראלית לחלק את מתחם אל-אקצא בין יהודים לבין מוסלמים על ידי הקצאת זמני תפילה נפרדים לבני שני הדתות בהר הבית. המגבלות החדשות על כניסת מוסלמים להר הבית, לצד ההקלות על עליית יהודים לרחבה המקודשת, מאששות בעיני הפלסטינים את קיומה של מזימה כזו, למרות הכחשותיה של ישראל.

התגיות הללו מלֻוות בצילומים רבים מגל המהומות הנוכחי במסגד אל-אקצא ובתמונות של יהודים דתיים המבקרים בהר, שוטרים המסתערים על המסגד וצעירים מוסלמים המתעמתים עמם. לצד החומר הויזואלי הרב ישנן קריאות לחידוש האינתיפאדה תחת הכותרת "אל-אקצא לא תחולק" לאחר תפילת הצהרים מחר (שישי) במסגד, ופלסטינים ברחבי הגדה אף נקראים להגיע למחסומים ולהתעמת עם חיילי צה"ל לאות סולידריות. יתר על כן, תיאוריית המזימה והאלימות בשטח מרחיבות את מעגל המעורבים לירדן, מצרים, סעודיה והמפרץ.

החלת מגבלות גיל על הכניסה למסגד אל-אקצא מחר עלולה לעורר התפרעויות בשערי העיר העתיקה, וכוונת המשטרה להגיב בכוח רב ואף בירי צלפים עלולה לגרום להרוגים והלוויות. כל אלה הם מתכון בדוק להחרפת מעגל האלימות. לעומת זאת, פתיחת השערים, שמירת מרחק בטחון מנקודות החיכוך והידברות אינטנסיבית בדרגים שונים בין המשטרה, הוקף, ישראל, ירדן והרשות הפלסטינית יכולים להביא לשיכוך המתח ולסוף שבוע רגוע יחסית.
 
שבת שלום ושלווה וגמר חתימה טובה.
 
 
 
 
מאמרים נוספים